Rezervace termínu PCR testu

Žádanku Vám vystaví Váš lékař nebo hygienická stanice. Učinit tak musí prostřednictvím elektronického systému ÚZIS.

Zdravotní pojišťovna určila frekvenční omezení pro úhradu těchto testů, a to na 1x denně a maximálně 3x do měsíce pro pozitivní nález a 3x do měsíce pro negativní nález. 

Získaná rezervace slouží klientovi především jako záruka, že bude v odběrovém středisku vyšetřen. Čas rezervace je orientační, snažíme se ho maximálně dodržet, ale v případě vysokého zájmu o vyšetření ze strany veřejnost jeho přesné dodržení nemůžeme garantovat. Neobjednané osoby nemusí být z kapacitních důvodů vždy možné vyšetřit (s ohledem na časovou a logistickou náročnost celého procesu)!

K PCR testu na COVID Vás může objednat Váš lékař nebo se můžete objednat sami.

Pokud se objednáváte sami, respektujte prosím doporučení stran časování termínu vyšetření, které Vám dal Váš lékař. Zejména u osob, které nemají klinické příznaky onemocnění COVID a jsou testovány z epidemiologických důvodů (jsou např. v karanténě po kontaktu s covid pozitivní osobou) je doba vhodná pro testování až s určitým odstupem od kontaktu.

Vyplňte a odešlete žádanku do systému, kde Vás pak pracovníci odběrového centra snadněji dohledají.

Před odběrem nebo u nepojištěných osob je potřeba se prokázat dokladem o uhrazeném poplatku (doklad o zaplacení, výtisk z internetového bankovnictví apod.). Organizace, které hradí poplatek za více svých zaměstnanců, se obrátí na Finanční účtárnu nemocnice pro domluvu stran fakturace - 383 314 251, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Standardní PCR vyšetření (výsledky max. do 24 hodin po odběru): 850,00 Kč


Poplatek lze zaplatit:
a) převodem na účet nemocnice 199127585 / 0300 (ČSOB Strakonice), variabilní symbol: rodné číslo, do zprávy pro příjemce uvést: COVID - samoplátce;
b) přímo v pokladně na ředitelství Nemocnice Strakonice hotově nebo kartou (pondělí - pátek 7:30 - 14:00).

Čas rezervace je orientační, snažíme se ho maximálně dodržet, ale v případě vysokého zájmu o vyšetření ze strany veřejnost jeho přesné dodržení nemůžeme garantovat. 

Odběrové místo

Pacient se před odběrem musí prokázat průkazem totožnosti a kartičkou zdravotní pojišťovny. Přístup k odběrové místnosti je umožněn skrz tzv. technický vstup (vchod) do areálu nemocnice v ulici MUDr. Hradeckého. Odběrové místo i příchod k němu jsou označeny a nachází se ve vzdálenosti cca 80 m od tohoto vchodu.

 

Průběh vyšetření - Diana RT-PCR test ze slin

Provádíme přesnou PCR diagnostiku (Diana RT-PCR test ze slin), která zjistí přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle. Vyšetření provádíme ze vzorku slin, které jsou odebrány bezbolestným neinvazivním způsobem, který je vhodný i pro děti.

Odběr slin
Cílem je odplivnout 1 – 1,5 cm slin do zkumavky. Před odběrem je důležité několikrát mírně zakašlat do roušky. Bezbolestný samoodběr je vhodný pro dospělé i pro děti, které již umí plivat.
U dětí je někdy potřeba delší čas na nashromáždění slin. Tento způsob odběru je jednoduchý a zvládne ho opravdu každý.

 

Jak probíhá vlastní odběr:

Sliny se odplivávají do zkumavek, které dostanete od personálu na odběrovém místě.
1. Zkumavku odšroubujte a našroubujte na ni přiložený trychtýřek.
2. Několikrát mírně zakašlejte.
3. Nashromážděte větší množství slin v ústech.
4. Přiložte trychtýřek k ústům a plivněte.
5. Zašroubujte zkumavku.
6. Zkumavku otřete dezinfekčním ubrouskem a odevzdejte.

Nebojte, na každém odběrovém místě je návod na samoodběr i s doprovodnými fotografiemi.

 

Podmínky provedení testu

Abychom mohli vzorek vyhodnotit, je nezbytná Vaše spolupráce.

Minimálně 10 minut před odběrem:

  • nejezte
  • nepijte
  • nekuřte, neužívejte jakékoliv prostředky s nikotinem (klasické i elektronické cigarety)
    nežvýkejte, nečistěte si zuby, nepoužívejte ústní vodu

 

Interpretace výsledku

O výsledku budete vyrozuměni automaticky odesílanou SMS zprávou, na kterou neodpovídejte.

Časový horizont je, dle kapacitních možností laboratoře, maximálně 24 hodin, běžně výsledek obdržíte mnohem dříve. Pokud se tak nestane, s největší pravděpodobností došlo k technické chybě při zpracování Vašich kontaktních údajů. V tomto případě prosím kontaktujte mikrobiologickou laboratoř naší nemocnice: 702 164 562.

EU certifikát s výsledkem testu lze stáhnout do aplikace Tečka a na ocko.uzis.cz.

Upozornění:
Výsledek testu může vyjít nejen POZITIVNÍ, či NEGATIVNÍ, ale také HRANIČNÍ.

Výsledek HRANIČNÍ:
Znamená, že ve vyšetřovaném vzorku byla zjištěna přítomnost genetické informace viru SARS-CoV-2 ve velmi malém množství. Na základě tohoto výsledku není možné vyhodnotit analyzovaný vzorek jako negativní nebo pozitivní. Nemůžeme určit, zda jste byli nemocí COVID-19 opravdu nakaženi, nebo jste se s nemocí setkali jen okrajově.
Pro správné vyhodnocení je potřeba PCR test zopakovat nejméně dva dny od předchozího odběru. Pro zajištění bezpečí Vašeho okolí doporučujeme se snažit o izolaci/minimalizaci množství kontaktů. Objednejte se na opakovaný PCR test, který je plně hrazený státem.
Na základě hraničního výsledku není možné žádat vystavení certifikátu o prodělání onemocnění COVID-19.

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/10/letak-Vysledek-testu-POZ.pdf

Go to top